مزایای فایبرگلاس نوین ایده

وزن سبک؛ استحکام بالا؛ دوام قابل توجه؛ پایداری نسبی دربرابر اشعه UV و مقاومت شیمیائی.کامپوزیتها یا قطعات فایبرگلاس دارای رتبه اول گسترش کاربرد؛ در صنایع مختلف هستند.

قطعات فایبرگلاس در هر شکل ؛ کیفیت سطحی و طرحی می توانند تولید شده و ضمن دارا بودن خواص مکانیکی طراحی شده از صرفه اقتصادی قابل توجهی نیز برخودارباشند.

در حال حاضر در سراسر دنیا مقاومترین مخازن دربرابر حرارت و اسید از جنس فایبرگلاس ساخته میشود. بطور مثال سینکهای آزمایشگاهی ضد اسید پلیمری را نمی توان از پلی اتیلن ساخت چرا که اسید به سرعت با پلی اتیلن واکنش نشان داده و سبب خوردگی مخزن میگردد و در این موارد حتما می باید از فایبرگلاس جهت مخازن نگهداری اسید استفاده نمود.

در فرآیند تجزیه فاضلاب توسط باکتری های بی هوازی مقدار بسیار زیادی اسید تولید می گردد و محیط اسیدی درون سپتیک زمینه خوردگی را برای مخزن فراهم میکند.

_
فرآیند عایق کاری استخر با فایبرگلاس

در راستای آب گریز نمودن استخرها با فایبر گلاس در مرحله اول کار، با استفاده از مصالح پرایمری پوششی را بر روی سطوح مورد نظر ایجاد می نمایند و سپس با استفاده از فایبر گلاس جداره ها و کف استخر را پوشش می دهند و در گام بعدی ملات های بتنی را استقاده می نمایند و وقتی این ملات ها به گیرش و سختی مورد نظر رسیدند از فراورده های آببندی نانو بر روی پوشش های سیمانی استفاده می کنند. در واقع می توان فیبر شیشه را به صورت اختلاطی از رزین های تقویت شده با الیاف به کار برد که در این روش رزین ها نقش ماتریس و الیاف در راستای افزایش توان استحکامی استفاده شود.
_
درباره عایق کاری استخر با فایبرگلاس چه می دانید؟؟؟

عایق کاری استخر با فایبرگلاس یکی دیگر از عملیات آب گریز نمودن استخر می باشد که در ادامه مطلب بیشتر با این موضوع آشنا خواهیم شد. در بازار های رقابتی امروز انواع متفاوتی از محصولات برای محافظت و آب گریز نمودن بناهای سیمانی وبتنی وجود دارد که می توان به عنوان نمونه به اپوکسی، سیلوکسان، عناصر اکرلیکی، رزین های با قابلیت تزریق، محصولات فراوری شده بر پایه قیر و …. را نام برد. هر کدام از این روش ها و عناصر می توانند با توجه به شرایط استفاده و به کارگیری، شرایط و محدودیت های محیطی، مدت زمان بهره برداری و توقعات در صورت انتخاب بهینه کارامد و موثر باشند. در واقع استفاده از فایبر گلاس به عنوان یک عایق رطوبتی گزینه ای بسیار مناسب برای استخرها و منابع ذخیره و نگهداری آب می باشد. این لایه های محافظتی دارای توان مقاومتی بالایی در مواجه با عناصر و ساختارهای شیمیایی و اسیدی هستند و با توجه به این توانایی فایبر گلاس ها متریال هایی بسیار عالی و مناسب برای ضد آب نمودن محفظه های نگهداری مواد شیمیایی و استخرهای حاوی اسید هستند. چنانچه شما نیز در زمینه عایق های مختلف و پوشش دهی استخرها و محفظه های متفاوت قصد استفاده از فایبر گلاس را دارید می توانید برای مشاوره و راهنمایی خرید با کارشناسان عمران مال تماس حاصل نمائید. در ادامه مطلب عایق کاری استخر با فایبرگلاس نوین ایده همراه ما باشید.
_
لاینینگ مخازن :

لاینینگ یا ایزولاسیون یا عایق بندی مخازن عبارت است از پوشش مخازن با اعمال ماتریسی از رزین ترموست (پلی استر، اپوکسی، ونیل استر) و الیاف (شیشه ، کربن ، آرامید ، بازالت) در لایه های متعد. انتخاب نوع رزین و الیاف و همچنین تعداد لایه ها بستگی به عوامل محیطی و شیمیایی محل کار دارد.با استفاده از این روش سطح مخازن بتنی و فلزی از خوردگی های شیمیایی ناشی از اسیدها و بازها و مواد اکسنده محافظت میشود. در واقعبا اجرای پوشش فایبرگلاس داخل مخزن ، یک مخزن مجزا داخل مخزن اولیه شکل میگیرد ، لذا طول عمر مخزن زیاد می شود. ضمنا به دلیل یکپارچه و بدون درز بودن این نوع لاینینگ ، احتمال نفوذ ماده درون مخزن به این لایه صفر است.لاینینگ صنعتی مخازن فلزی و بتنی حاوی مواد شیمیایی (اسیدی | اسید کلریدریک ، فسفریک -قلیایی-حلالهای خورنده- مواد نفتی و…) با سیستمهای اف آر پی لاینینگ و جی آر پی لاینینگ (F.R.P lining و G.R.P lining ) انجام می شود . هچنین مقاوم سازی سازهای بتنی نیز توسط F.R.P انجام می گیرد.ضمنا روشی است مناسب جهت پوشش مخازن تصفیه آب، Waste Water ، Sanitary Drain و مخازن آب Chiller در برابر اثرات تخریبی آب و اکسیداسیون سطح فلز.

_
انواع فایبر گلاس

بسته به مواد اولیه مورد استفاده و نسبت‌های آن‌ها برای ساخت فایبرگلاس، فایبرگلاس می‌تواند به سه دسته عمده تقسیم شود:
شیشه -A: یک نوع شیشه که به عنوان شیشه آلکالی خوانده می‌شود و به مواد شیمیایی مقاوم است. برای ترکیب فیبر و شیشه،نوع شیشه است.
شیشه –C:شیشه C مقاومت بسیار خوبی نسبت به تاثیر شیمیایی دارد و همچنین به عنوان شیشه شیمیایی نامیده می‌شود
شیشه – E: این شیشه همچنین به عنوان شیشه الکتریکی نامیده می‌شود و یک عایق بسیار خوب از الکتریسیته است.
شیشه – AE :ین نوع شیشه بسیار مقاوم است.
شیشه ـS :این شیشه به عنوان شیشه ساختاری نیز نامیده می‌شود و به خاطر خواص مکانیکی اش شناخته شده‌است.

_
فایبر گلاس چیست؟

انواع رزین‌ها در ساخت مخازن فایبرگلاس عبارتند از: پلی استر، وینیل استر، اپوکسی می‌باشد. پلی استرها ضعیف در برابر خوردگی بوده و ونیل استر مقاومت خوب در برابر خوردگی داشته و اپوکسی مقاوم در برابر خوردگی و دما می‌باشد. چگالی فایبر گلاس در حدود ۱۸۵۰-۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.

ورق فایبرگلاس از مخلوط رزین پلی استر، الیاف شیشه، رنگ و مواد دیگری تشکیل شده‌است. تولید ورق فایبرگلاس در ایران از دهه ۶۰ و تقریباً بعد از جنگ ایران و عراق شروع شده‌است. کاربرد ورق‌های فایبرگلاس در مکان‌هایی است که پوشش همراه با نور نیاز داشته باشند.

ورق فایبرگلاس از مخلوط رزین پلی استر، الیاف شیشه، رنگ و مواد دیگری تشکیل شده‌است. تولید ورق فایبرگلاس در ایران از دهه ۶۰ و تقریباً بعد از جنگ ایران و عراق شروع شده‌است. کاربرد ورق‌های فایبرگلاس در مکان‌هایی است که پوشش همراه با نور نیاز داشته باشند.

مواد اولیه صنایع فایبرگلاس عبارتند از:

• رزین های پلی ‏استری ارتوفتالیک و ایزوفتالیک
• رزین وینیل استر
• رزین اپوکسی
• شتاب دهنده کبالت و سرب
• هاردنر اپوکسی و UP
• اروزیل
• تیتان
• الیاف شیشه سوزنی

_
تخصصی ترین مجری فایبر گلاس

انواع رزین‌ها در ساخت مخازن فایبرگلاس عبارتند از: پلی استر، وینیل استر، اپوکسی می‌باشد. پلی استرها ضعیف در برابر خوردگی بوده و ونیل استر مقاومت خوب در برابر خوردگی داشته و اپوکسی مقاوم در برابر خوردگی و دما می‌باشد. چگالی فایبر گلاس در حدود ۱۸۵۰-۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.ورق فایبرگلاس از مخلوط رزین پلی استر، الیاف شیشه، رنگ و مواد دیگری تشکیل شده‌است. تولید ورق فایبرگلاس در ایران از دهه ۶۰ و تقریباً بعد از جنگ ایران و عراق شروع شده‌است. کاربرد ورق‌های فایبرگلاس در مکان‌هایی است که پوشش همراه با نور نیاز داشته باشند.ورق فایبرگلاس از مخلوط رزین پلی استر، الیاف شیشه، رنگ و مواد دیگری تشکیل شده‌است. تولید ورق فایبرگلاس در ایران از دهه ۶۰ و تقریباً بعد از جنگ ایران و عراق شروع شده‌است. کاربرد ورق‌های فایبرگلاس در مکان‌هایی است که پوشش همراه با نور نیاز داشته باشند.

مواد اولیه صنایع فایبرگلاس عبارتند از:

• رزین های پلی ‏استری ارتوفتالیک و ایزوفتالیک
• رزین وینیل استر
• رزین اپوکسی
• شتاب دهنده کبالت و سرب
• هاردنر اپوکسی و UP
• اروزیل
• تیتان
• الیاف شیشه سوزنی

_
مزایای فایبرگلاس

وزن سبک؛ استحکام بالا؛ دوام قابل توجه؛ پایداری نسبی دربرابر اشعه UV و مقاومت شیمیائی.کامپوزیتها یا قطعات فایبرگلاس دارای رتبه اول گسترش کاربرد؛ در صنایع مختلف هستند.قطعات فایبرگلاس در هر شکل ؛ کیفیت سطحی و طرحی می توانند تولید شده و ضمن دارا بودن خواص مکانیکی طراحی شده از صرفه اقتصادی قابل توجهی نیز برخودارباشند.در حال حاضر در سراسر دنیا مقاومترین مخازن دربرابر حرارت و اسید از جنس فایبرگلاس ساخته میشود. بطور مثال سینکهای آزمایشگاهی ضد اسید پلیمری را نمی توان از پلی اتیلن ساخت چرا که اسید به سرعت با پلی اتیلن واکنش نشان داده و سبب خوردگی مخزن میگردد و در این موارد حتما می باید از فایبرگلاس جهت مخازن نگهداری اسید استفاده نمود.در فرآیند تجزیه فاضلاب توسط باکتری های بی هوازی مقدار بسیار زیادی اسید تولید می گردد و محیط اسیدی درون سپتیک زمینه خوردگی را برای مخزن فراهم میکند.

_
فایبرگلاس (Fibreglass/Fiberglass) :

فایبرگلاس یا کامپوزیت های پلیمری نوعی پوشش است که از مواد نفتی و پشم شیشه درست می شود. امروزه بیشتر کارخانه ها برای عایقکاری یا ایزولاسیون مخازن حاوی آب و اسید از فایبرگلاس استفاده می کنند و بدین ترتیب جلوی پوسیدگی و ازبین رفتن مخازن و ضررهای ناشی از آن را می گیرند.سبک و مستحکم بودن از دیگر ویژگی های فایبرگلاس است که باعث تولید انواع قطعات از جنس فایبرگلاس شده است ( چگالی فایبر گلاس در حدود ۲۰۰۰-۱۸۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب است) : مخازن نگهداری مایعات مختلف از جمله اسید، سپتیک تانکها، چربی گیرها ، سپر انواع خودروها، انواع ایرانیتها، اتاقک ها ، سیلوهای سیمان و …به عبارت دیگر فایبرگلاس که به نامهای GRP(Glass Reinforced Plastic) یا GFRP(Glass Fiber Reinforced Plastic) هم شناخته شده است یک FRP یا Fiber (Fibre) Reinforcement Polymer ( فیبرهای پلیمری تقویت شده یا پلمیر تقویت شده با الیاف) ساخته شده از یک ماتریس پلاستیکی تقویت شده بوسیله فیبرهای شیشه ای ریز و نازک می باشد که این ماتریس پلاستیکی می تواند شامل انواع رزین (اپوکسی ، پلی استر یا وینیل استر) و یا مواد ترموپلاستیک باشد.فایبرگلاس ، کامپوزیتی از الیاف شیشه با مواد پلیمری است که از پشم شیشه به عنوان ماده تقویت کننده و از مواد پلیمری به عنوان مواد زمینه استفاده می‌شود. قطعات فایبرگلاس حاوی یک نوع یا بیشتر از الیاف تقویت کننده بوده که توسط یک رزین ( ماتریس ) احاطه میگردند.الیاف تقویتی نقش اصلی را در استحکام و مقاومت قطعات دارا می باشند که تعدادی از انواع آن شامل الیاف شیشه ، الیاف کربن ، الیاف آرامید ، الیاف بازالت و غیره هستند. که الیاف های فوق الذکر خود دارای اشکال و انواع مختلفی می باشند.

_
مزیت ها و توانایی های فایبرگلاس در مقایسه با محصولات سنتی

محصولات آببندی سنتی فقط از یک سمت توانایی ضد آب بودن را دارند و اگر آب به سطوح زیرین راه پیدا نماید همانند یک تاول باد کرده و از سطوح زیر کار جدا می شود و این در حالی است که فایبر گلاس ها در مواجه با آب و رطوبت کاملا آب گریز بوده و احتمال این مشکلات در آنها وجود ندارد.عایق های سنتی در مواجه با دمای بالا و درجه حرارت ذوب شده و مواد قیری از آن شره می نماید، اما متریال های فیبر شیشه کاملا جامد و سخت بوده و تغییرات دمایی بر آن اثر نخواهد داشت.آببندهای سنتی در برابر ابزارهای تیز و ریشه درختان توان مقاومتی ندارند و بسیار آسیب پذیر هستند و این در حالی است که فایبر گلاس ها بسیار مستحکم بوده و این عوامل تاثیر مخربی بر آن ندارد.سطوح زیرین عایق های سنتی در مواجه با آب خیلی زود پوسیده و قابلیت و توانایی خود را از دست می دهد، اما فایبر گلاس ها برای استفاده در مکان هایی که سطح آب های زیر زمینی بالا است گزینه ای بسیار مناسب و مقاوم است.فیبرهای شیشه در مقابله با فشارهای وارد شده بر سازه توان مقاومتی بسیار عالی دارند.

_
درباره فایبرگلاس

نوعی پلاستیک تسلیح شده با فیبر است که در آن الیاف شیشه‌ای و پلاستیک تسلیح شده استفاده شده. به این دلیل است که فایبرگلاس به عنوان پلاستیک تسلیح شده با شیشه یا پلاستیک تسلیح شده نیز شناخته می‌شود. فیبر شیشه معمولا به صورت ورق ای پهن می شود و به صورت پارچه بافته می‌شود. با توجه به مورد استفاده از فایبرگلاس، الیاف شیشه‌ای می‌تواند از انواع مختلف شیشه ساخته شود. فایبر گلاس سبک، قوی و کم‌تر شکننده است. بهترین نکته در مورد فایبرگلاس توانایی آن برای قالب‌گیری به شکل‌های مختلف است. به همین علت است که فایبرگلاس فایبرگلاس به طور گسترده درساخت وان حمام، قایق‌ها، هواپیما، پشت‌بام و … استفاده می‌شود. درادامه در مورد انواع فایبرگلاس به همراه ویژگی‌ها و کاربردهای آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

_
فایبرگلاس چیست؟

فایبر گلاس (به انگلیسی: Fiberglass) کامپوزیتی از الیاف شیشه با مواد پلیمری است که از پشم شیشه به عنوان مادهٔ تقویت کننده و از مواد پلیمری به عنوان مواد زمینه استفاده می‌شود.فایبرگلاس نوعی پوشش است که از مواد نفتی و پشم شیشه ساخته می شود. امروزه اکثر کارخانه ها در دنیا مخازن آب و اسید خود را با استفاده از فایبرگلاس عایق نموده و از پوسیدگی و ازبین رفتن مخازن وضررهای ناشی از آن جلوگیری می کنند. ولی از دیگر ویژگی های فایبرگلاس سبک و مستحکم بودن آن است که موجب تولید انواع قطعات از جنس فایبرگلاس از جمله: انواع ایرانیتها، اتاقک ها، سپر انواع خودروها، سیلوهای سیمان، مخازن نگهداری مایعات مختلف از جمله اسید، سپتیک تانکها، چربی گیرها و … شده است. فایبرگلاس، کامپوزیتی از الیاف شیشه با مواد پلیمری است که از پشم شیشه به عنوان ماده ی تقویت کننده و از مواد پلیمری به عنوان مواد زمینه استفاده می‌شود. فایبرگلاس در ساخت مخازن نیز بکار می رود. انواع رزین ها در ساخت مخازن فایبرگلاس پلی استر، وینیل استر و اپوکسی می باشند. پلی استرها در برابر خوردگی ضعیف بوده و وینیل استرها دارای مقاومت خوبی در برابر خوردگی بوده و اپوکسی در برابر خوردگی و دما مقاوم می باشد. چگالی فایبرگلاس در حدود ۱۸۵۰-۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است. کامپوزیتها یا قطعات فایبرگلاس محتوی یک نوع یا بیشتر از الیاف تقویت کننده اند که توسط یک رزین ( ماتریس ) احاطه می شوند. در بسیاری از کاربردها استفاده از مواد مغزی ( مانند فوم ها و … ) موجب افزایش قابل توجه مدول مقطعی در قطعات کامپوزیت می شود. استفاده از مواد مغزی موجب افزایش سفتی و سختی قطعات فایبرگلاس یا کامپوزیت می شود. قطعات کامپوزیتی دارای مواد مغزی می توانند با یک طرف و یا دو طرف سطح صاف و صیقلی به شکل ساندویچ تولید شوند. الیاف تقویتی دارای نقش اصلی در استحکام و مقاومت قطعات کامپوزیت هستند که تعدادی از انواع آن شامل الیاف شیشه؛ الیاف آرامید؛ الیاف کربن؛ کولار و غیره هستند، که الیاف های مذکور خود دارای اشکال و انواع مختلفی می باشند. متداولترین نوع مصرفی الیاف تقویت کننده در صنایع الیاف شیشه ای می باشند. متداولترین رزین مصرفی در صنایع فایبرگلاس رزین پلی استر غیر اشباع بوده و از انواع دیگر می توان اپوکسی ها؛ وینیل استرها ؛ فنولیک ها و غیره را نام برد.انواع رزین‌ها در ساخت مخازن فایبرگلاس عبارتند از: پلی استر، وینیل استر، اپوکسی می‌باشد. پلی استرها ضعیف در برابر خوردگی بوده و ونیل استر مقاومت خوب در برابر خوردگی داشته و اپوکسی مقاوم در برابر خوردگی و دما می‌باشد. چگالی فایبر گلاس در حدود ۱۸۵۰-۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.

۱-اجرای فایبر گلاس۲-مقاوم سازی با ۳frp-عایق بدنه استخر۴-فایبرگلاس استخر ۵frp-عایق فایبرگلاس ۶grp-عایق کاری فایبرگلاس۷-عایق فایبرگلاس قیمت۸-قیمت عایق فایبر گلاس۹-پوشش فایبرگلاس مخازن۱۰-انواع عایق رطوبتی استخر
۱۱-پوشش فایبرگلاس استخر۱۲-اجرای پوشش فایبرگلاس۱۳-اجرای عایق فایبرگلاس۱۴-ایزولاسیون با فایبرگلاس۱۵-عایق کاری پشت بام با فایبرگلاس۱۶-عایق رطوبتی پشت بام۱۷-عایق رطوبتی فایبرگلاس۱۸-ساخت استخر با فایبرگلاس۱۹-عایق کاری استخر با فایبرگلاس۲۰-نشت گیری استخر با فایبرگلاس۲۱-فایبرگلاس برای استخر۲۲-مقاوم سازی ستون با ۲۳frp-مقاوم سازی با فایبرگلاس۲۴-ایزولاسیون جکوزی با فایبرگلاس۲۵-عایق کاری و آب بندی آبنما با فایبرگلاس۲۶-آب بندی استخر با فایبرگلاس
۲۷-آب بندی جکوزی با فایبرگلاس۲۸-آب بندی پشت بام با فایبرگلاس۲۹-ساخت آبنما با فایبرگلاس آبنما۳۰-رفع نم و رطوبت با فایبرگلاس۳۱-عایق کاری پشت بام با فایبرگلاس۳۲-عایق کاری چاله اسانسور فشار منفی ۳۳-ساخت و اجرای جکوزی با فایبرگلاس ۳۴-آب بندی چاله آسانسور فشار منفی با فایبرگلاس۳۵-آب بندی جکوزی با فایبرگلاس۳۶-آب بندی روف گاردن با فایبرگلاس۳۷-آب بندی پشت بام با فایبرگلاس۳۸-اب بندی مخازن بتنی با فایبرگلاس۳۹-عایق بدنه استخر۴۰-روکش فایبرگلاس استخری۴۱-ایزوله استخر با فایبرگلاس۴۲-ساخت استخر با فایبرگلاس۴۳-ساخت جکوزی با فایبرگلاس۴۴-عایق کاری روف گاردن با فایبرگلاس ضد ریشه۴۵-عایق کاری سرویس بهداشتی با فایبرگلاس-