عایق کاری استخر با فایبر گلاس

در ارتباط با عایق کاری و آب بندی استخر چه می دانید؟

ساخت استخر مراحل مختلفی دارد. مرحله اول تعیین مکان مناسب برای احداث استخرو تعیین عمق مناسب است در دومین مرحله نقشه ی ساخت استخر طراحی می شود. در مرحله سوم گود برداری استخر آغاز می شود.در مرحله بعدی سطح خاک صاف می شود .

در مراحل بعدی نیز آرماتور بندی و لوله کشی انجام می شود و سپس سیم کشی صورت می گیرد. مرحله ی هشتم زمان بتن ریزی و عایق کاری است. در گام نهم استخر سرامیک کاری می شود و در نهایت سیستم های استخر نصب می شوند.

تمام این مراحل مراحلی مهم اند اما باید به عایق کاری استخر توجه ویژه تری داشت. عایق کاری در نگهداری و مراقبت استخر و دوام و طول عمر استخر نقش بسیار مهمی دارد.

متریال تشکیل دهنده استخرها به طورعمده سیمان است و سیمان نیز ماده ایست نفوذ پذیر و آب به راحتی می تواند در بافت سیمان نفوذ کند و باعث ترک خوردگی و درنتیجه خرابی استخر خواهد  شد. این ترک ها در ابتدای امر ممکن است ترک های ریزی باشند و اهمیت چندانی نداشته باشند ولی در ادامه این ترک ها عمیق خواهند شد و نشتی آب رخ می دهد و متاسفانه اتلاف آب و انرژی زیاد خواهد شد.

گاهی پیدا کردن این ترک ها کار آسانی نیست و در نهایت نیز اصلاح ترک ها هزینه بر است. پس ضروری است که به آب بندی و عایق کاری استخر توجه ویژه ای داشت. این عایق، باید عایق حرارتی نیز باشد تا از تبادل دمای استخر با محیط و هدر رفتن گرما از دیواره های استخر و سرد شدن آب نیز جلوگیری شود. یکی دیگر از فواید عایق کاری، جلوگیری از یخ زدن مصالح بکار رفته در استخر نیز می باشد.

برای آب بندی و عایق کاری استخر از چه موادی استفاده می شود؟

امروزه با پیشرفت علم مواد مختلفی برای عایق کاری استخر معرفی شده است و برای هر ماده روش مخصوصی نیز برای اجرای آن در نظر گرفته می شود که روش و ماده ی مورد نظر با توجه به نوع کاربری استخر (بتنی، شنا، کشاورزی، بلوکی و …) و هزینه ای که میخواهیم صرف این کار کنیم، انتخاب خواهد شد.

عایق های متنوعی در آب بندی استخر به کار می رود. این عایق ها به دو دسته عایق های حرارتی و رطوبتی دسته بندی می شوند. عایق های رطوبتی برای جلوگیری از نفوذ و نشت آب و عایق های حرارتی برای نگه داشتن گرمای آب استخر و حفظ دمای آب استفاده می شود. اجرای عایق های رطوبتی به مراتب مهم تر از عایق های حرارتی است و اجرای تخصصی تری نیز دارد و حتی گاهی نیاز است در چند مرحله انجام شود.

عایق کاری استخر
عایق کاری استخر

انواع روش های عایق کاری رطوبتی عبارتند از:

عایق های رطوبتی پودری

این عایق های پودری پودرهایی نفوذ گیر اند و قابلیت جذب بالایی دارند. متریال این عایق ها ترکیبی از سیمان و نوعی الیاف ویژه است که همین امر باعث چسبندگی بالا و مقاومت این ماده شده است و به دلیل همین ویژگی عایق کاری را می توان با این محصول تنها در یک مرحله انجام داد.

عایق های رطوبتی قیر و ایزوگام

آب بندی و عایق کاری با ایزوگام نیز برای حفاظت دیواره ها و کف استخر در مقابل نفوذ آب صورت می گیرد. این عایق بر پایه ی قیر است و اکثرا در استخرهایی با کاربری صنعتی و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد و برای این گونه استخر ها اجرای  مناسب تر و هزینه ی کمتری دارد. مواد بکار رفته در این نوع عایق بندی، ایزوگام و قیر است و برای اطمینان بهتر ازعایق کاری  از دو یا سه لایه ایزوگام استفاده می شود.

عایق کاری استخر با ایزوگام
عایق کاری استخر با ایزوگام

معایب استفاده از ایزوگام در استخرها

عایق ایزوگام در برابر جریان سرما و گرما مقاومت و استحکام پایینی دارد و کم کم دچار ترک می شود و جریان آب به لایه های ایزوگام فشار وارد می کند و با نفوذ آب به لایه های زیرین ایزوگام، ایزوگام از سیمان جدا خواهد شد و آسیب شدیدی به عایق وارد خواهد شد و در نهایت عایق به طور کل از بین خواهد رفت. امروزه روش های بهتری جایگزین عایق رطوبتی ایزوگام شده است که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

آب بندی استخر با کاشی

این  روش معمولا در استخر های خصوصی انجام می شود و تمیز کاری آن راحت تر است ولی هزینه بالاتری نیز دارد.

عایق بندی رطوبتی با چسب

پایه ی این نوع عایق رزین ها هستند و به همین سبب چسبندگی بالایی نیز دارند و به این وسیله از نفوذ نم و رطوبت به لایه های پایینی سطوح جلوگیری می کنند. اما گاهی کیفیت این چسب ها آنچنان تعریفی ندارند و به مرور زمان از روی سطوح به راحتی کنده می شوند و عایق کاری از بین خواهد رفت.

عایق بندی رطوبتی با چسب
عایق بندی رطوبتی با چسب

عایق های نانو

عایق های نانو از ذرات بسیار ریز ساخته شده است این نوع عایق ها، عایق های حرارتی و رطوبتی اند و کاربرد های فراوانی نیز دارند از موارد استفاده از این عایق ها در خودروسازی، صنعت هواپیما و ساختمان سازی است. در ساختمان برای عایق بندی پشت بام، استخرهای پوشیده شده با کاشی،موزاییک و سرامیک، چاه های فاضلاب، سرویس های بهداشتی و به طور کل فضاهایی که رطوبت زیادی دارند استفاده می شود.

عایق های نانو
عایق های نانو

مزایا و معایب عایق های نانو کدامست؟

در برابر نفوذ آب پوشش های مناسبی اند و حتی گرد و غبار و روغن  را نیز از خود عبور نمی دهند. عایق های نانو در برابر اشعه ی آفتاب و اشعه یو وی نیز مقاوم است و شستشوی آسانی نیز دارد. عایق های نانو دارای تنوع رنگی نیز هستند و دوام بالا و وزن سبکی نیز دارند.

البته عایق های نانو در کنار مزایایی که دارند، معایبی نیز دارند. این عایق ها گران روی یا همان ویسکزیته ی بالایی دارند و تراکم بالایی دارند و نصب و اجرای این عایق امریست تخصصی و نیاز به متخصص دارد و ممکن است هزینه های بالایی داشته باشد.

عایق کاری استخر با فایبر گلاس

همان طور که گفته شد به دلیل اینکه استخر از سیمان ساخته شده است و سیمان در برابر نفوذ آب مقاومت خاصی از خود نشان نمی دهد و این امر باعث خرابی استخر خواهد شد، آب بندی استخر بسیار مهم است و بسیار ضروری است که در انتخاب مواد عایق بندی و روش مناسب آب بندی، دقت لازم را به کار ببریم تا عایق دوام خوبی داشته باشد و خراب نشود و هزینه و زمان صرف شده هدر نرود.

روش های سنتی و جدیدی برای عایق کاری استخر ارائه داده شده است. یکی از روش های نوین عایق کاری، عایق کاری استخر با فایبر گلاس است.

 

عایق کاری استخر با فایبر گلاس
عایق کاری استخر با فایبر گلاس

مقایسه ی عایق کاری استخر با فایبر گلاس با عایق کاری استخر به روش های سنتی

عایق های سنتی در برابر ریشه های درختان و به طور کل اجسام تیز، مقاومت خوبی ندارند ولی عایق های فایبر گلاس در برابر این عوامل بیرونی استحکام خوبی دارند و آسیب نخواهند دید و در عایق کاری استخر با فایبر گلاس دوام بیشتری را خواهیم دید.

در روش آب بندی استخر به روش سنتی مثلا با ایزوگام، فقط از یک سمت عایق، خاصیت نفوذ نا پذیری آب و در واقع آب بندی را می بینیم و با عبور جریان آب از لایه های پایینی، این عایق نیز متورم شده و به مرور زمان کنده خواهد شد اما عایق های فایبر گلاس آب بند های خوبی در برابر رطوبت و نم هستند و کنده نخواهند شد.

و در نهایت میزان پوسیدگی عایق های سنتی به مرور زمان در برابر عایق های فایبر گلاس بسیار بیشتر است و مقاومت خوبی ندارند.

مزایای عایق کاری استخر با فایبرگلاس کدامند؟

در دنیای امروز عایق کاری استخر با فایبر گلاس امریست که بسیار رایج شده است زیرا که این عایق ها مزایای بسیار زیادی دارند. فایبر گلاس استحکام زیادی دارد و حتی در صورت ترک خوردن لایه های زیرین سازه، آسیبی به فایبر گلاس وارد نمی شود. عایق های فایبر گلاس در برابر اشعه فرابنفش نیز مقاومت خوبی دارند و در فضای اسیدی و بازی، آسیبی به این عایق وارد نخواهد شد.

عایق کاری استخر با فایبر گلاس ، حتی هزینه های شما را نیز کاهش خواهند داد. زیرا انتخاب روش نامناسب عایق کاری، باعث می شود به مرور زمان، عایق آسیب ببیند و نیاز به تعمیر کردن عایق ها دارید و همین تعمیرها، هزینه ها را بالا می برد. اما  در روش عایق کاری استخر با فایبر گلاس ، به دلیل کیفیت بالای آن، دیگر تعمیر و هزینه های آن مطرح نیست.

این نوع عایق تجزیه نخواهد شد و طول عمر بالایی دارد. در نتیجه منطقی است با روش عایق کاری استخر با فایبر گلاس ، استخر ها آب بندی شوند تا از کیفیت عایق کاری و آب بندی آن مطمئن باشید.

برای عایق کاری استخر با فایبر گلاس چه کنیم؟

تیم عایق فایبر گلاس نوین ایده با نیروهایی با تجربه و خبره به شما این اطمینان را می دهد که با سابقه ای که در زمینه ی اجرای عایق با فایبر گلاس دارد صفر تا صد عایق کاری استخر با فایبر گلاس را به عهده بگیرد و همچنین خاطر شما را از بابت کیفیت کار و انجام متعهدانه این امر آسوده خواهیم کرد.

 عایق فایبر گلاس نوین ایده عایق کاری وآببندی استخر و جکوزی
عایق فایبر گلاس نوین ایده عایق کاری وآببندی استخر و جکوزی

 اجرا و قیمت فایبرگلاس

هزینه عایق کاری استخر با فایبر گلاس چقدر است؟

هزینه ی آب بندی و عایق کاری استخر، هزینه ی ثابتی نیست و بستگی به عوامل مختلفی دارد. این موارد شامل : قدمت استخر( اگر سن ساخت استخر بالا باشد، بازسازی و زیرسازی استخر نیز نیاز می شود)، نوع کاربری استخر ( شنا، بتنی، کشاورزی و …)، ابعاد و فضای استخر، کیفیت عایق به کار رفته و … است.

با ما دیگر دغدغه ی هزینه نداشته باشید!

گروه عایق فایبر گلاس نوین ایده این نوید را به شما می دهد که با حضور تیم خدماتی حرفه ای و کاربلد و استفاده از مواد عایق فایبر گلاس با کیفیت بالا، خدمتی ارزشمند را با هزینه ای معقول به شما ارائه خواهد شد.

اجرا و قیمت فایبر گلاس نوین ایده
اجرا و قیمت فایبر گلاس نوین ایده

برای عایق کاری استخر با فایبر گلاس چگونه با تیم ما در ارتباط باشید؟

می توانید با استفاده از پل های ارتباطی ذکر شده در بخش تماس با ما تماس بگیرید و یا با شماره ی ۰۹۱۲۲۷۲۴۵۹۵ در ارتباط باشید تا از خدمات ما در این زمینه بهره مند شوید.