آببندی پشت بام با فایبر گلاس

آب بندی پشت بام به چه منظور صورت می گیرد؟

گاهی بارندگی شدید و مداوم باعث ایجاد رطوبت زیاد و در نتیجه تخریب پشت بام می شود و این خرابی ها تنها به پشت بام محدود نمی شود! رطوبت به مرور به داخل ساختمان نیز نفوذ می کند و به دنبال آن سقف و دیوار ها نیز آسیب می بیند و به مرور زمان، میزان پوسیدگی ساختمان بیشتر می شود و این موضوع می تواند خطرناک باشد.

لذا قبل از بروز خسارات شدید و متحمل شدن هزینه های سنگین، بهتر است به فکر آب بندی پشت بام باشید تا با بوجود آوردن یک عایق رطوبتی مناسب برای پشت بام از بوجود آمدن خسارات محتمل جلوگیری کنید. عایق کاری پشت بام با استفاده از مواد مختلف و روش های مختلف صورت می گیرد. می توان گفت با توجه به شرایط جوی و آب و هوایی موجود، نوع آب بندی پشت بام مشخص می شود.

در مناطقی که بارندگی زیاد است، مانند مناطق شمالی یا مناطق کوهستانی کشور، سقف خانه ها را به صورت شیروانی و شیب دار می سازند یا در مناطق خشک تر و کم باران تر، سقف منازل به صورت صاف و افقی است. همین موضوع می تواند یکی از دلایل انتخاب روش های مختلف باشد.

در قدیم چه روش هایی برای آب بندی ساختمان استفاده می شد؟

در زمان های خیلی قدیم تر و عموما در روستا ها، در مناطق خشک تر که سقف خانه ها افقی بودند از ترکیب کاه و گل برای آب بندی استفاده میشد.در واقع کاه برای جلوگیری از ترک خوردن گل اضافه میشد و برای تمدید آن یک لایه کاهگل جدید روی کاهگل قبلی می کشیدند. عموما به این ترکیب نمک نیز اضافه میشد تا از رشد گیاهان خودرو داخل این کاهگل جلوگیری شود و همچنین در سرما نیز این ترکیب محفوظ بماند.

برای خانه های با سقف شیبدار نیز روش متفاوتی برای آب بندی داشتند. بام این مدل ساختمان ها را با ورق های آهن و مس و پنکوسیم می پوشاندند و آب بندی می کردند. این روش نیز روش مناسبی برای محفوظ ماندن ساختمان در مقابل آن حجم بارندگی بود.

گرچه هنوز از این روش های قدیمی در بعضی مناطق و به خصوص روستا ها استفاده می شود اما به مرور شاهد تغییراتی در مواد استفاده شده برای آب بندی و روش های مختلف استفاده از آن ها بوده ایم.

روش های جدید تر آب بندی پشت بام کدامند؟

  • آب بندی به روش عایق قیرگونی
  • آب بندی به وسیله ایزوگام
  • آب بندی به روش عایق کاری پلیمری
  • آب بندی به وسیله ی عایق پشم سنگ
  • آب بندی به وسیله عایق پشم شیشه
  • آب بندی نانو
  • آب بندی پشت بام های موزائیکی
  • آببندی پشت بام با فایبر گلاس

در ادامه ی مطلب به بررسی روش های مذکور می پردازیم:

عایق بندی رطوبتی پشت بام به روش قیرگونی

روش آب بندی به روش قیرگونی از روش های قدیمی است که کمی قبل تر بسیار استفاده میشد. در این روش عایق رطوبتی استفاده شده، قیرگونی است که به دلیل خاصیت چسبندگی موجود در این ماده، باعث می شود ساختمان در مقابل رطوبت و نم به خوبی محفوظ بماند.

در این روش باید زیرساز مناسبی برای عایق کاری داشته باشیم وهمچنین در زمان بارندگی نباید عایق قیرگونی را روی ساختمان اجرا کرد. نکته قابل توجه این است که استفاده از قیرگونی هزینه ی زیادی ندارد ولی استفاده بیش از حد ازاین روش به دلیل آثار مخربی که روی محیط زیست دارد، کمتر توصیه می شود.

عایق کاری با قیرگونی
عایق کاری با قیرگونی

آب بندی پشت بام با ایزوگام

ایزوگام از مشتقات نفتی است و به دلیل سفت بودن بافت آن حائل مناسبی برای نفوذ رطوبت به پشت بام و ساختمان است. در این روش نیز مانند روش قیر و گونی از گرما و حرارت زیاد استفاده می شود ولی با این تفاوت که با دستگاه های مخصوص و در زمان سریع تر این کار انجام می شود پس در نتیجه نصب راحت تری نسبت به روش قیر و گونی دارد وهمچنین نسبت به روش قبل متداول تر است.

آب و هوا و شرایط جوی و جنس ایزوگام و کیفیت نصب آن، عمر ایزوگام را مشخص می کند. این روش نیز مانند قیر و گونی اثرات نامناسبی روی محیط زیست دارد.

عایق کاری پشت بام با ایزوگام
عایق کاری پشت بام با ایزوگام

آب بندی به وسیله عایق پشم شیشه

پشم شیشه نوعی عایق است که از مواد بازیافتی تشکیل شده است و از ترکیب شیشه مذاب و ماسه تشکیل شده است و در مراحل نهایی به الیاف کوچک و سوزنی و ریز تبدیل می شود. از خاصیت عایقی این ماده، استفاده های مختلفی در فضاهای مختلف می شود و یکی از این استفاده ها در آب بندی و عایق کاری ساختمان است.

این ماده عایق صوتی مناسبی است و مقاومت خوبی در برابر آتش و حرارت دارد و و نصب آسانی نیز دارد و سبک است.از مضرات این ماده می توان گفت که این ماده مشکلات ریوی و پوستی را نیز به همراه دارد و به دلیل بافت فیبری آن مقاومت کمی نیز در برابر رطوبت دارد.

عایق کاری با پشم شیشه
عایق کاری با پشم شیشه

آب بندی به وسیله ی عایق پشم سنگ

پشم سنگ جنس و ساختاری متراکم تر از پشم شیشه دارد و در مقابل گرما و حرارت نیز مقاومت خوبی از خود نشان می دهد و عایق صوتی خوبی نیز است. این ماده  نیز مانند پشم شیشه ممکن است مشکلات ریوی و پوستی را به همراه داشته باشد و مقاومت مناسبی نیز برای رطوبت ندارد.

عایق کاری با پشم سنگ
عایق کاری با پشم سنگ

عایق کاری پلیمری، یکی دیگر از روش های عایق بندی رطوبتی پشت بام

این نوع عایق رطوبتی در فضا های مختلفی مانند پشت بام، استخر، سرویس های بهداشتی، شیروانی ها، روف گاردن و… استفاده می شود. عایق کاری پلیمری دارای انواع مختلفی است. عایق پایه سیمانی، عایق سفید رطوبت و عایق پلیمری نانو از انواع عایق های پلیمری است.این نوع عایق سبک است و میزان مقاومت بالایی نیز در برابر رطوبت و حرارت دارد.

عایق پلیمری
عایق پلیمری

آب بندی نانو یک روش جدید برای عایق بندی پشت بام

در این نوع آب بندی، ترکیبات نانو به مواد عایق اضافه می شود و در نتیجه، میزان مقاومت عایق، بالا می رود. عایق های نانو باعث بازتاب نور خورشید می شود و میزان حرارت و گرما ی فضا کمتر می شود. این نوع ماده ضدآب و ضد غبار است و در نهایت در دو مرحله برای آب بندی و عایق کاری استفاده می شود.

عایق نانو
عایق نانو

آب بندی پشت بام موزائیکی

در پشت بام های موزائیکی استفاده از ایزوگام گزینه ی مناسبی نیست چون ایزوگام چسبندگی مناسبی روی سطح موزائیک ندارد و همچنین شل شدن و تکان خوردن های موزائیک، باعث ایجاد ترک و آسیب روی ایزوگام خواهد شد. آب بندی پشت بام های موزائیکی با عایق های بی رنگ صورت می گیرد.

عایق کاری پشت بام موزائیکی
عایق کاری پشت بام موزائیکی

آببندی پشت بام با فایبر گلاس

گزینه ی آببندی پشت بام با فایبر گلاس نیز گزینه مناسبی در عایق کاری پشت بام است. بافت این ماده بعد از گذرزمان کوتاهی سفت می شود وعایق مناسبی در برابر سرما و گرما و حتی ریشه های گل و گیاهان است. فایبر گلاس در محیط های اسیدی و بازی مقاومت خوبی نشان می دهد و در مقابل ضربه نیز میزان سختی خوبی دارد.

عایق کاری پشت بام با فایبر گلاس
عایق کاری پشت بام با فایبر گلاس

موارد مصرفی عایق فایبرگلاس

این نوع ماده در انواع سقف ها اعم از سقف های شیبدار و افقی و جدید و قدیمی و انواع سطح های نمدار و مرطوب و تراس ها و…بکار می رود. این نوع عایق، عایق حرارتی بسیار مناسبی برای سرما و گرما است.

مزایای استفاده از عایق فایبر گلاس

این نوع عایق، کاملا سبک است و مقاومت و پایداری بسیار زیادی دارد. در واقع می توان گفت طول عمر و ماندگاری بیشتری نسبت به عایق هایی که در روش سنتی استفاده میشد دارد. فایبر گلاس در برابر اشعه نیز عایق خوبی است. از نظر هزینه نیز گزینه ی مناسبی است زیرا با توجه به امکانات بسیار خوبی که دارد هزینه ی معقولی نیز دارد.

کاربرد فایبر گلاس در عایق بندی پشت بام ها

عایق فایبر گلاس بسیار مستحکم است و حتی اگر پشت بام ترک بخورد این عایق باز هم کارکرد آب بندی خود را دارد. این نوع عایق در برابر تجزیه  نیز بسیار مقاوم است و می توان با خیال راحت از این ماده برای آب بندی پشت بام استفاده کرد.

عایق فایبرگلاس پشت بام
عایق فایبرگلاس پشت بام

 عایق کاری پشت بام با بهترین فایبر گلاس

گروه فایبر گلاس نوین ایده این اطمینان را به شما می دهد که اجرای آببندی پشت بام با فایبر گلاس را با بهترین جنس فایبر گلاس موجود و با ماهر ترین نیرو ها برعهده بگیرد تا خیال شما را از بابت کیفیت انجام این کار راحت کند.

برای آببندی پشت بام با فایبر گلاس چه کنیم؟

این کار به تجربه ی بالا و تخصص کافی نیاز دارد. تیم اجرایی عایق فایبر گلاس نوین ایده با نیرو های فنی و ماهر در زمینه ی آببندی پشت بام با فایبر گلاس و حتی آب بندی و عایق کاری سایر فضا های ساختمان، می تواند در این امر به شما کمک کند.

نگران هزینه های آببندی پشت بام با فایبر گلاس نباشید!

عایق فایبر گلاس، ماده ایست محکم و بسیار با کیفیت و باید اجرای خوبی نیز داشته باشد اما بهتر است ذهنتان را درگیر هزینه ها نکنید. تیم عایق فایبر گلاس نوین ایده این اطمینان را به شما می دهد که با هزینه ای معقول، بهترین کیفیت اجرای آببندی پشت بام را داشته باشید.

چگونه میتوان با گروه عایق فایبر گلاس نوین ایده ارتباط برقرار کرد؟

برای ارتباط با تیم فنی ما جهت آببندی پشت بام با فایبر گلاس میتوانید با شماره  ۰۹۱۲۲۷۲۴۵۹۵  تماس حاصل فرمایید یا فرم ارتباطی را پرکنید و با خیالی آسوده انجام این کار را به ما بسپرید.